İKTİDARSIZLIK
www.KupavaLe.com (Arsiv Ana sayfa) => Erkek Sağlığı

Konu: İKTİDARSIZLIK

Sayfa: [ 1 ]

11.06.2008 16:12:47
İktidarsızlık, sertleşmeyi sağlayamamak veya sağlanmış olan sertleşmeyi cinsel ilişkide bulunabilecek kadar uzun zaman sürdürememek durumunun devamlı olarak meydana gelmesi durumuna iktidarsızlık denir.

Zaman zaman "bir defalık" bir iktidarsızlık olayı çoğu erkeğin başına gelir. Bu tamamen normaldir ve endişe edilecek bir durum değildir. Fakat bu sürüp giden bir problem halini aldığı zaman  iktidarsızlık erkeği kendi gözünde küçülttüğü gibi, cinsel hayatına da zarar verir. İyi olan yönü, genelde tedavi edilebilmesidir. İktidarsızlığın tedavisinde ilk adım, sertleşme olayının nasıl meydana geldiğini anlamaktır. Penisin iki yanında semeni ve idrarı taşıyan tüpe paralel uzanan iki adet silindir şeklinde süngerimsi bölüm bulunur. Bir erkek cinsel yönden uyarıldığı zaman, sinirlerin verdiği emirle, bu silindirlere kanın akışı normal miktarın yaklaşık yedi katına çıkar. Bu ani kan hücumu süngerimsi bölümleri genişletir. Böylece penisi düz ve gergin hale getirerek sertleşmeyi sağlamış olur. Sürekli cinsel uyarı veya heyecanlandırma yüksek miktarda kan akışını devam ettirir, böylece sertleşme durumu geçtiği zaman aşırı kan süngerimsi dokudan geri akar ve penis sertleşmeden önceki biçimine döner.

Cinsel arzunun azalması veya cinsel arzunun kaybı iktidarsızlıkla aynı şey değildir. İktidarsızlık, istek ve fırsat varken sertleşmeyi sağlamayarak penisi cinsel aktivite için kullanamamak demektir. İktidarsızlık vakalarının yarısından fazlası fiziki olmayan nedenlerden doğmaktadır. Fiziki olmayan nedenlerin en belli başlısı stres veya kaygıdır. Eğer bir erkek gevşemiş olarak dikkatini cinsel ilişki üzerinde toplayamazsa, şartların baskısı altında ezilmiş ve ne yapacağını bilemez bir hale gelmişse, üç kademeli sertleşme işleminin gerçekleşmesi zordur. Bu, herhangi bir zamanda, hemen herkese olabilir.

İktidarsızlık, aynı zamanda, depresyon gibi psikolojik problemlerin bazen görülen bir yan etkisidir. Cinsel eşe karşı olumsuz duygular da (direnme, şiddet veya ilgisizlik gibi) iktidarsızlık için bir neden olabilir.  İktidarsızlık çoğu zaman tedavi edilebilir. Tedavi edilemediği zaman sertleşmeyi sağlayarak aktif cinsel hayatı mümkün kılmak üzere penis protezi yapılabilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, sürekli iktidarsızlık insanın cinsel hayatına zarar verdiği gibi, eşlerden birinin veya her ikisinin benliklerini yaralayıcı olabilir.

Tedavi Yolları :

Psikolojik Tedavi : Eğer iktidarsızlıktan çoğunlukla veya tamamen, fiziki olmayan nedenler sorumluysa, doktorunuz, ya yalnız başınıza veya eşinizle birlikte bir psikiyatri uzmanını, bir psikoloğu veya seks terapistini önerebilir.

İlaç Tedavisi : Bazı iktidarsızlık problemlerinde hormon verilebilir. Bazen doğrudan doğruya penise, sertleşmeyi sağlayan bir ilaç zerk edilebilir. Başka rahatsızlıklar nedeniyle almakta olduğunuz ilaçların iktidarsızlık gibi yan etkisi düşünülürse bunlar değiştirilebilir veya bıraktırılabilir.

Ameliyat : Eğer iktidarsızlığın nedeninin penise giden damarların tıkanıklığından olduğu düşünülüyorsa, vasküler rekonstrüksiyon (damarlara yeniden biçim verilmesi) yapılabilir. Eğer iktidarsızlık diğer tedavilerin hiçbiriyle düzeltilemiyorsa daimi bir penis protezi yerleştirilebilir. Bu tür ameliyatlar binlerce erkeğe yapılmış ve başarılı olunmuştur. Çok kullanılan protez türleri;

1- Yarı sert protez : Yarı sert protez daima sertçe kalır., fakat penisin cinsel birleşme dışında vücuda yapışık durmasına imkan verir.

2- Çok bölümü şişirilebilen protez

3- Kendi içinde şişirilebilen protez : Şişirilebilen protezler, sertleşme olmasını istediğimiz zaman çalıştırabileceğiniz sıvı depolarıdır. Bir de, yeni geliştirilen bir vakum cihazı cerrahi yoldan takılan penis protezlerine bir alternatif meydana getirir. Bu cihaz penisi içine alacak bir tüp şeklindedir. Özel pompasında vakum oluşturarak penis damarlarına kan hücum etmesini kolaylaştırır.


Sayfa: [ 1 ]