PENİS, ÜRETRA ve MESANE
www.KupavaLe.com (Arsiv Ana sayfa) => Erkek Sağlığı

Konu: PENİS, ÜRETRA ve MESANE

Sayfa: [ 1 ]

11.06.2008 16:18:06
Penis hem cinsel organ olarak hem de idrar taşımak için çalışır. Her bir işlev bazen enfeksiyonlar veya başka sorunlardan etkilenir. Penisin ortasından geçen ve boyunca uzanan üretra meni ve idrar taşır.

İdrar böbreklerden kaynaklanır ve üreterlerle karnın içinde idrarın depolandığı bir torba olan mesaneye taşınır, sonra üretra yoluyla dışarı atılır. Mesaneden dışarıya kadar olan uzaklık erkeklerde kadınlardan daha uzun olduğu halde, enfeksiyon yapan organizmalar bazen üretra boyunca yolculuk yaparak mesaneye ulaşırlar.

SİSTİT : Genellikle bir enfeksiyon sonucunda mesanenin iltihaplanmasıdır. Belirtiler;

İdrar yaparken acı duymak (yanma veya kaşınma hissi)

Sık veya acil idrar yapma ihtiyacı

Bulanık, kötü kokulu, kanlı idrar (bazen)

Hafif ateş (bazen)

İlaç Tedavisi : Sistit' e neden olan enfeksiyonla mücadele için genellikle antibiyotik verilir. Altındaki sebep için ilave ilaç veya ameliyat gerekebilir.

PENİSTE SİĞİLLER : Penisin üzerindeki siğiller vücudun diğer yerlerindeki siğillere benzer. Bütün siğiller gibi penisteki siğillere de virüsler neden olur. Bu da siğillerin bulaşıcı olduğu anlamına gelir. Cinsel bölgedeki siğiller, cinsel birleşme sırasında, eşe bulaşabilir veya ondan alınabilir. Penisinde siğil olan hastanın eşi de kendisiyle birlikte tedavi olmalıdır. Penisteki siğiller zararsız olmakla beraber, tedavi edilmezse eşe bulaşabilir ve penis üzerinde de çoğalabilir.

İlaç Tedavisi : Doktorunuz siğilleri yok etmek için sürülecek bir karışım reçetesi yazar. (Eczanelerde reçetesiz satılan siğil ilaçlarından alarak kendiniz sürmeye kalkmayın, çünkü bu ilaçlar penisin derisinden daha az hassas ciltler için hazırlanmıştır.) Bazen bu siğilleri yok etmek için daha kapsamlı bir tedavi gerekebilir.

ÜRETRİT : Belirtiler;

İdrara çıkarken veya boşalırken sancı

Sık idrara çıkma ihtiyacı

Penis ucundan akıntı

Tedavi : Üretrit için antbiyotikler verilebilir. Eşin de tedavisi gerekebilir.

PENİS EĞRİLMESİ : Ereksiyon sırasında peniste meydana gelen ağrılı (bazen) bükülme, cinsel ilişkiyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir.

Belirtileri genellikle hafiftir ve çoğunlukla zaman içinde daha kötüye gitmez. Birçok vakada hastalık kendi kendine geçer. Ancak bazen bu yıllar alabilir. Çok çeşitli tedavi şekilleri denenmiş ise de, gerçek bir başarı elde edilememiştir. En iyisi belli  bir zaman kendi kendine geçmesini beklemektir.

PENİS KANSERİ : Belirtiler;

Penisin genellikle ucunda, sivilce gibi ağrısız bir yara

Peniste başka tip ağrısız sivilce veya siğiller

Penis kanseri çok enderdir. Genellikle sünnet olmamış ve sünnet derisi altındaki bölgeyi temiz tutmayan erkeklerde görülür ilk safhalarda, genellikle penis ucuna yakın ağrısız küçük oluşumlar ortaya çıkar. Ameliyatla çıkarılıp incelenmeden, bunları alelade penis siğillerinden ayırt etmek olanaksızdır. Habis oluşum geliştikçe ağrı ve kanama olabilir.

Tedavi - Ameliyat : Habis oluşumla birlikte, penis in küçük bir kısmının da çıkarılması gerekebilir. Penisin büyük bir kısmı çıkarılsa da, cinsel aktivite ve idrarı yapabilmek için yeteri kadar bırakılabilir.

İDRARI TUTAMAMAK : Belirtiler;

Bazen veya her zaman idrar yapmayı kontrol edememek

Öksürme veya hapşırma, gülme, koşma veya başka fiziksel aktiviteler gibi karın kasları hareketlerine bağlı olarak idrarı tutamamak.

İdrarı tutamamanın birçok farklı sebebi olabilir. İdrarın tutulmaması veya dışarı atılmasını kontrol eden kas ve sinir sistemleri oldukça karışıktır ve hastalık, ilaçlar, böbrek yolu enfeksiyonları, prostat bezi sorunları, böbrek yollarında bir ameliyat hatta depresyon, kızgınlık veya sinir bulanıklığı gibi psikolojik nedenlerle etkilenebilirler.

Çocuklarda yatak ıslatma sorunları çok yaygındır. Ancak, ergenlikten sonra idrarı tutamamak, ileri derece yaşlılık yıllarına kadar ender görülür. Tahminlere göre, hastanede yatan veya uzun süreli bakım ünitelerinde tedavi gören yaşlı insanların üçte birinden fazlasında idrarını tutamama bozukluğu vardır. Evlerinde yaşayan yaşlılarda bu oran  %10 civarındadır .İdrarını tutamamak erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir.

Tedavi : Doktor alt karın kaslarını kuvvetlendirmek için özel egzersizler, idrar kontrolünü yeniden kazanabilmek için mesaneyi çalıştırma teknikleri tavsiye eder. Çoğunlukla günlük hayatta küçük bir düzenleme yapmak (ilaç aldığınız zamanı veya uyku saatlerinizi değiştirmek gibi) büyük bir değişikliğe yol açabilir. Bazı insanlar tuvalete girmeyi unutabilir. Tuvalet uzaksa veya tuvalete yetişmeye bir engel söz konusu ise yakınlarında bir lazımlık bulundurmak faydalı olabilir.

İdrarı tutamamak durumu ortadan kaldırılamıyorsa özel birtakım araç gereç kullanılabilir. İdrar kokusunu ortadan kaldıran ve cildi oldukça kuru tutan, emici birtakım iç giyimler vardır.

Penise takılarak idrarı plastik bir torbaya aktaran prezervatife benzeyen birtakım gereçler kullanılabilir. Penisin etrafına takılan sünger bir kelepçe de oldukça kullanışlıdır. Daha zor vakalarda, penisten mesaneye bir sonda takılır. Bu plastik sonda idrarı dışarıdaki plastik bir torbaya akıtır. (Plastik torba da gerektikçe boşaltılır, temizlenir veya değiştirilir.)

İlaçla Tedavi - Ameliyat : Doktor bu sorunu kontrol altına almak için ilaç verebilir. İdrarı tutamamanın altında yatan, prostat bezi problemleri gibi nedenlerin bazen ameliyatla düzeltilmesi gereklidir. Bu sorunun bazı tiplerinde ürolog, ameliyatla sunni bir sfinkter, kapanmayı sağlayan kas halkası takılmasını önerebilir. Bu aracın açılıp kapanmasını hastanın kendisi kontrol edebilir.

MİKROBİK OLMAYAN ÜRETRA AKINTISI : Bu ender fakat rahatsız edici durum, erkeğin eşinin rahatsızlığı vs gibi nedenlerden cinsel aktivitesini bir süre için durdurması halinde ortaya çıkar. Akıntı iç çamaşırlarında damlalar şeklinde veya dışkılarken akıntı şeklinde fark edilir. Bu akıntı normal prostat sıvısının dışarı akmasıdır. Zamanla kendi kendine veya normal cinsel hayatın başlamasıyla geçer.

PENİSİN ZAMANSIZ SERTLEŞMESİ (PRİAPİZM) : Bu çok ender rastlanan durum, bir cins omurilik rahatsızlığı, lösemi veya üretra rahatsızlığı sonucunda ortaya çıkar. Bu cinsel uyarı olmadan meydana gelen, uzanan ve çoğunlukla acılı bir ereksiyondur (sertleşme).

Priapizm' de penis sapı sertleştiği halde, penis ucu (glans) yumuşaktır. Normal bir ereksiyon halinde olduğu gibi penis kanla dolar, fakat kan cinsel aktivite veya uyarı geçtikten sonra olduğu gibi geri boşalmaz. Geçmeden ağrılı bir ereksiyon durumunda doktora gitmek gereklidir. Penisin normal ereksiyon yeteneğinin korunabilmesi için, erken müdahale şarttır. Doktor penisi inceleyecektir ve nedenini araştıracaktır.


Sayfa: [ 1 ]